Start Archiwum 2012/2013 IV DEBATA GIMNAZJALNA
PDF

28 września uczniowie klas trzecich uczestniczyli w IV DEBACIE organizowanej w naszej szkole:


MIEĆ czy BYĆ czy koniecznie trzeba wybierać?


Na debatę przyszli absolwenci, którzy w 2007 ukończyli Gimnazjum w Jastkowie. Podzielili się z nami swoimi pasjami, osiągnięciami i tym, czym się kierowali dążąc do spełnienia.
Zrozumieliśmy wiele...
1)Są rzeczy, w które trzeba wierzyć, by je zobaczyć. Najważniejszą rzeczą, która pomaga nam w dążeniu do celu jest wiara w siebie. Jeśli masz zamierzony cel lub marzenie to musisz o nie walczyć.
2)Marzenia nie spełniają się ot tak. W tym cała ich magia, że są wyczekane, wypielęgnowane. Nie możemy mieć wszystkiego od razu. Każdy z niepokojem wyczekuję egzaminów gimnazjalnych...wyników. Potem jest wybór szkół... Jeśli dostaniemy się do wymarzonej szkoły, zapominamy o testach gimnazjalnych i stawiamy poprzeczkę wyżej. Już szkoła średnia, więc... Matura! Spójrz, ile przez ten czas będziesz miał zwątpień w siebie i myśli, że ci się nie powiedzie. Nawet się nie obejrzysz, a to wszystko będzie już za Tobą! Wszystkie stresy, problemy... Wczorajsze marzenia to dzisiejsza rzeczywistość, tylko czy zdajemy sobie z tego sprawę? Wystarczą choć dobre chęci, aby dostać się do wymarzonej szkoły, na studia, mieć wysokie wykształcenie lub pracować w wymarzonym zawodzie. Wystarczą chęci...
3)Gdy myślimy o realizacji naszych marzeń dobrze gdy nie jesteśmy z tym sami. Wszystko wydaje się o wiele prostsze gdy mamy obok siebie kogoś, kto nas wspiera. Pomaga uwierzyć w siebie. Doradzi w wyborze szkoły, w czym nas widzi w przyszłości itd. Ta osoba może nas odpowiednio ukierunkować. Pamiętajmy jednak, że nie zadecyduje za nas, to my musimy sobie odpowiedzieć co chcemy i co lubimy robić. 
Zapamiętałam wypowiedź jednego z gości debaty, absolwentki Joanny Paradzińskiej, która powiedziała, że do jej obecnego sukcesu przyczyniły się również bliskie jej osoby. Pomogły Joannie uwierzyć w siebie i w to, że zawsze może mierzyć wyżej. 
Absolwenci, którzy przyszli na spotkanie z nami, są zadowoleni z tego gdzie są teraz, z tego co robią. Mam wiarę, że i my, tegoroczni absolwenci też będziemy mogli tak o sobie powiedzieć za np. 10 lat.

Sandra Rudnik 3a
debata 001.jpg debata 002.jpg debata 005.jpg debata 007.jpg debata 010.jpg debata 011.jpg debata 014.jpg debata 017.jpg debata 021.jpg debata 023.jpg debata 025.jpg debata 027.jpg debata 028.jpg