Start Archiwum 2014/2015 "Na dom w Czarnolesie"
PDF

„Śladami Jana Kochanowskiego”

Fraszki to wszystko, cokolwiek myślimy, 
Fraszki to wszystko, cokolwiek czynimy; 
Nie masz na świecie żadnej pewnej rzeczy, 
Próżno tu człowiek ma co mieć na pieczy. 
Zacność, uroda, moc, pieniądze, sława, 
Wszytko to minie jako polna trawa; 
Naśmiawszy się nam i naszym porządkom, 
Wemkną nas w mieszek, jako czynią łątkom.

Księgi Pierwsze - O żywocie ludzkim Kochanowski Jan

20 maja br. uczniowie klas pierwszych wyruszyli na przedmiotową wycieczkę z języka polskiego „Śladami Jana Kochanowskiego”. Odwiedzili dwie miejscowości bliskie sercu poety Zwoleń i Czarnolas.

W pięknym czarnoleskim parku znajduje się Muzeum Jana Kochanowskiego- wybitnego poety polskiego renesansu. To właśnie tutaj wszyscy słuchali z uwagą opowieści o trzech etapach życia Jana Kochanowskiego: czasie nauki i podróży po Europie, pracy Jana z Czarnolasu jako sekretarza Jego Królewskiej Mości Zygmunta Augusta oraz okresie czarnoleskim, kiedy to pędził żywot poety szlachcica- ziemianina.

Uczestnicy wycieczki  podziwiali eksponaty muzeum, jednak najwięcej emocji wzbudziły autentyczne drzwi z domu J. Kochanowskiego oraz  fotel poety, rubinowy renesansowy pierścień  zaręczynowy i wielki kamień, na którym ponoć poeta siadał i pisał fraszki, treny i pieśni. Niestety … czarnoleskiej lipy już nie ma, na jej miejscu postawiono obelisk upamiętniający Urszulę, córkę poety.

Uczniowie odwiedzili również Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego  w Zwoleniu - to właśnie tu znajduje się krypta, w której złożono szczątki Jana Kochanowskiego.

Ta wycieczka to przede wszystkim inna lekcja języka polskiego- na pewno interesująca i warta przeżycia. Polecam innym klasom.

Link do muzeum

Uczniowie klasy ID - S. Gawron I M. Biedacha